Dokumentacja żłobka to obszerny temat, który będę rozwijać w następnych artykułach. Zawiera ona wiele pozycji, dziś Wam przedstawię jak wygląda planowanie pracy w mojej placówce.

Co zawiera dokumentacja żłobka?

Moja dokumentacja żłobka to m.in. budżet (więcej o budżecie w artykule “Zarobki dyrektora żłobka i budżet żłobka”), roczny plan wydarzeń, marketing, lista TO DO na dany dzień i tydzień, plan remontów. Plus oczywiście procedury, statut i regulamin żłobka, umowy z pracownikami, z rodzicami. Niektóre z nich znajdziesz w “Sklepie”. Mój zespół planuje rozkład dnia, zakupy, imprezy i uroczystości. Razem tworzymy miesięczne plany pracy, o których dziś będzie mowa.

jak tanio wyremontować lokal

Miesięczny plan pracy

Dokumentacja żłobka to m.in. miesięczne plany pracy. Są to zapisy propozycji zabaw i zajęć, które Panie będą przeprowadzać z dziećmi w żłobku w danym miesiącu. Do każdego 25. dnia miesiąca moje Panie wysyłają mi opisane propozycje zajęć na następny miesiąc, które są zgodne z naszym ramowym planem tygodniowym. Ramowy plan tygodniowy znaczy tyle, że w poniedziałki mamy głównie zajęcia ruchowe, we wtorki muzyczne, w środy plastyczne, w czwartki sensoryczne, piątki są “dowolne”. Chodzi o to, aby np. nie robić przez cały tydzień z dziećmi zajęć plastycznych przy stoliku. Panie opiekunki opisują, że np. “w pierwszym tygodniu maja będziemy robić to, to i to….”

Nie ma sensu sztywne planowanie, że np. w wtorek to tylko taka zabawa, a w środę taka – z takimi maluszkami jak nasi podopieczni nie da się ustalić niczego na 100%. Mimo to, dobrze gdy nasze zajęcia są zaplanowane na cały tydzień i miesiąc. Gdy jednego dnia się czegoś nie zrealizujemy to można to zrobić następnego. Wszyscy pracownicy wiedzą co jest do zrobienia i jak się trzeba do tego przygotować, co kupić, co przynieść itd. Miesięczny plan aktywności od razu ułatwia planowanie zakupów i podział zadań między Panie opiekunki. Unikamy sytuacji, że Panie mają wspaniały pomysł na zabawę, ale akurat zabraknie np. bibuły. Działania nie są chaotyczne, lecz przemyślane. Przez to łatwiej i bezpieczniej Panie opiekunki prowadzą zajęcia.

Budowanie profesjonalnego wizerunku placówki

Gdy otrzymam opisy zajęć od moich Pań, skracam je i tworzę z nich plakat (używam do tego darmowego programu www.canva.com). Plan w takiej formie umieszczam na naszym FB, na naszej stronie www i jako wydrukowany plakat na tablicy ogłoszeń w żłobku. W ten sposób rodzice dzieci dowiadują się, co dzieci będą robiły w danym miesiącu. Widzą, że realizujemy nasz program (zdjęcia na FB, prace dzieci). Buduje to profesjonalny wizerunek żłobka. Mam wrażenie, że tego typu działania bardzo pozytywnie wpływają na wizerunek placówki. Niewiele żłobków działa w ten sposób, tym bardziej się wtedy wyróżniamy. Panie nadal działają wg swojego “pełnego, nieskróconego” planu działań, więc rodzice czasem zostają też zaskoczeni czymś ciekawym, co też jest dla nas dobre?.

Oto przykładowy plan miesięczny z tego roku:

W naszych planach miesięcznych przedstawiamy rodzicom też często jakiej piosenki, zabawy będziemy się wspólnie uczyć z dziećmi. Linki do tych piosenek również zamieszczamy na naszej stronie www i FB. Chętni rodzice słuchają później tych samych piosenek z dziećmi. Rozumieją o co chodzi gdy dziecko zaczyna niewyraźnie śpiewać piosenkę w domu.

Gdy mój synek miał ok 1,5roku chodził do żłobka. Pewnego dnia podczas kąpieli zaczął coś “śpiewać”, ale było to bardzo niewyraźne i trudno się było zorientować co to jest. Ponieważ na co dzień pracuję z dziećmi znałam tę piosenkę (“Wszyscy są, witam Was..”) Zauważył, że go rozumiem i zaczęłam śpiewać razem z nim! Nigdy tego nie zapomnę. To była dla nas magiczna chwila. Pewnie gdybym była np. informatykiem i nie znała tej piosenki ni mielibyśmy takiego wspaniałego wspomnienia. Dlatego teraz udostępniam rodzicom piosenki, które śpiewamy z dziećmi?.

Na koniec dodam tylko, że to nie ja wpadłam na pomyśl planów miesięcznych, ale podpatrzyłam go na stronie innej placówki. Warto czasem przyjrzeć się co świetnego robią w innych żłobkach i może wprowadzić to u siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *