Kolejny wpis z cyklu: jak otworzyć żłobek. A raczej co jeszcze trzeba zrobić już po jego otwarciu. Papierów ciąg dalszy…

Gdy uzyskasz po wielu trudach wpis do Rejestru Żłobków i Klubów Dziecięcych to musisz zrobić jeszcze jedną, ważną rzecz, aby wszystkie formalności mieć już za sobą: musisz zgłosić żłobek do sanepidu jako placówkę żywienia zbiorowego. Co jest opisywane jako:

“Zatwierdzenie i wpis zakładu do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli żywności Państwowej Inspekcji Sanitarnej”.

Gdy otworzyłam swój żłobek to przy obiorze żłobka przez sanepid jakoś Panie nie wspomniały mi o tym, że mam taki obowiązek. Bardzo się zdziwiłam, gdy pewnego dnia zadzwoniła do mnie bardzo zaaferowana inna Pani z sanepidu, że ja nie mam zgłoszonej placówki do działu żywienia. I tak się o tym dowiedziałam. Właśnie po to jest ten blog, abyście się mogły dowiedzieć o takich sprawach wcześniej?

Do rzeczy: gdy mamy już wpis do Rejestru, pobieramy wniosek do wypełnienia (np. na tej stronie) i składamy go/wysyłamy do sanepidu. W “Rodzaj żywności będącej przedmiotem produkcji lub obrotu” wpisujemy “catering- żywienie dzieci w żłobku”. Po wysłaniu niezwłocznie musimy przygotować się na wizytę Pań z sanepidu, które potwierdzą, że nasz żłobek może być “zakładem żywienia zbiorowego”. Do takiej wizyty trzeba się dobrze przygotować. Ponieważ w placówkach, które prowadzę mam tylko catering (nie mam własnej kuchni) to mogę Wam przedstawić tylko wymagania, które dotyczyły kuchni cateringowej. A to już w następnym artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *