lokal na żłobek

Jaki lokal na żłobek wybrać? Jakie warunki lokalowe musi spełniać budynek by prowadzić w nim żłobek? Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalu?

Pierwsze pytanie na które musimy znać odpowiedź to to, jak dużą placówkę chcemy prowadzić. Czy nasz żłobek/klub dziecięcy ma mieć do 15 dzieci czy więcej? Ta decyzja determinuje w znacznym stopniu to jakiego lokalu będziemy szukać. Więc:

Lokal na żłobek dla 15 dzieci – prostsze przepisy

Jeśli decydujemy, że będziemy prowadzić placówkę dla max. 15 dzieci mamy ułatwione zadanie. Lokal na dla 15 dzieci o wiele łatwiej znaleźć i/lub o wiele taniej wyremontować. Musi on spełniać (jedynie) warunki:

 • być na parterze,
 • mieć 2 wyjścia (jednym może być okno),
 • w tej strefie pożarowej nie ma innych przedszkoli, punktów przedszkolnych, żłobków/klubów dziecięcych,
 • mieć co najmniej 1 toaletę i jedną umywalkę,
 • musi się w nim otwierać co najmniej 50% okien lub musi mieć wentylację mechaniczną (rekuperację),
 • wysokość do sufitu co najmniej 2,5m
 • musi być wyposażony w gaśnicę ABC 4kg, trudnozapalne wykładziny i inne elementy wyposażenia (np. rolety)

Warunki te są niezbędne by lokal przeszedł odbiór przez Powiatową Straż Pożarną (odbiór jest nam potrzebny, żeby uzyskać wpis do Rejestru Żłobków i Klubów Dziecięcych).

Lokal na żłobek pow. 15 dzieci – ZLII

Jeśli decydujemy, że nasz żłobek będzie dla więcej niż 15 dzieci musimy znaleźć budynek/lokal spełniający ZLII. ZLII to kategoria zagrożenia ludzi w przepisach przeciwpożarowych (przeznaczone przede wszystkim do użytku ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się, np. przedszkola, żłobki, szpitale, domy opieki społecznej, domy starców, hospicja itp.). Jeśli budynek, który sobie upatrzyliśmy nie miał wcześniej ZLII, że być trudno go przystosować do tych przepisów (albo bardzo kosztownie). ZLII to np. podwójnie płytowany sufit ogniowymi płytami g-k, to przewody elektryczne, oprawki, farby ogniowe (wszystko 3razy droższe niż “zwykłe”), wysokość do sufitu co najmniej 3m, odpowiednia odległość do hydrantu itp. Przepisy ZLII są raczej nie do ogarnięcia dla “zwykłego śmiertelnika” dlatego warto się poradzić specjalisty. Decyzję o spełnianiu wymagań przeciwpożarowych wydaje Powiatowa Straż Pożarna i polecam zadzwonić do nich i zapytać, czy nie znają kogoś, kto mógłby ocenić budynek. Kto stwierdziłby, czy nadaje się do adaptacji na ZLII, żebyśmy mogli otworzyć w niż żłobek. Czy aby nie pożre to wszystkich finansów przeznaczonych na remont. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie “Odbiór lokalu przez straż pożarną”.

Zanim wynajmiesz lokal…

UWAGA! Gdy wydaje się nam, że budynek/lokal jest OK i chcemy ewentualnie wzywać strażaka, aby obejrzał budynek to musimy najpierw sprawdzić czy nasza planowana w nim działalność jest zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego. Jest to to kluczowa kwestia, bo bez tego nawet najlepszy lokal może być dla nas bezużyteczny.

Ale to już temat na kolejny wpis…

5 thoughts on “Jaki lokal na żłobek wybrać?”

 1. Szukam lokalu od kilku miesięcy. Satysfakcjonujące kosztują tyle, że inwestycja przestaje się opłacać. Przewiduję, że znajdę za kilka kolejnych miesięcy. 😉

  1. Tak, rzeczywiście trzeba się czasem naszukać.. Proszę zwrócić uwagę na wysokość czynszu najmu jeśli chcesz wynajmować lokal pod żłobek. Być może “bardziej się opłaca” wynająć lokal tanio, ale do dużego remontu (który w 80% sfinansujesz z “MAlucha+”) bo po remoncie czynsz nadal będzie niski. Powodzenia!

  1. Tak, rzeczywiście wg przepisów może tak być. W praktyce jednak się może okazać inaczej… Mam jedną placówkę na 20 dzieci i ani architekci, ani staż pożarna nie chcieli przyjąć do wiadomości, że przepisy pozwalają, aby nie było ZLII. Byłam zmuszona zrobić ZLII.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *