Czasami słyszę jak ktoś komentuje, że jak to możliwe, że jakiś żłobek kosztuje X zł. a inny, w sąsiedniej miejscowości, albo nawet w tej samej jest Y zł. tańszy, albo nawet prawie darmo. „Pewnie dyrektor nieźle zarabia kosztem rodziców”.

Czy aby na pewno? Skąd takie rozbieżności w cenach? Dlaczego są placówki, w których pobyt dziecka nie kosztuje prawie nic i są takie gdzie trzeba płacić 1200zł i więcej? I ile zarabia dyrektor żłobka?

Policzmy.

Skoro na grupę 8 dzieci przypada jeden opiekun to np. na 40 dzieci potrzebujemy 5 opiekunów. Opiekunki też miewają dzieci, chorują i bywają na L4 lub na urlopie, a opiekę nad dziećmi trzeba zapewnić. W związku z tym trzeba mieć kogoś „w zapasie”– załóżmy, że jedną osobę na pół etatu. Zakładając, że nie jesteśmy krwiopijcami i chcemy zapłacić paniom więcej niż minimalną krajową (praca lekka nie jest) policzmy wynagrodzenie 3000-3500 zł brutto (netto 2202,72 zł – 2555,34 zł). 5,5 etatu x 3614,40 lub 4216,80 (całkowity koszt pracodawcy) daje nam kwotę od 19 879,20 do 23 192,40 zł miesięcznie na same wynagrodzenia. Pamiętajmy, że wynagrodzenia pracowników w dużych miastach są wyższe niż w małych miejscowościach. Dodajmy ZUS (1457,49 zł w 2021 roku), parę dobrych tysięcy za wynajem lokalu, jeszcze opłaty eksploatacyjne typu woda, energia elektryczna, ogrzewanie, wywóz śmieci, umowa z firmą DDD, której trzeba płacić abonament (w niektórych powiatach sanepid tego wymaga), środki czystości, zabawki... W żłobku, w którym jest powyżej 20 dzieci trzeba zatrudnić pielęgniarkę (przepisy nie określają jednak w jakim wymiarze). Dodajmy księgową ok 300 zł miesięcznie i lekką ręką zrobi się nam ponad 35000 zł kosztów miesięcznie. Podzielone przez 40 dzieci wychodzi 875 zł/dziecko/miesiąc, bez wyżywienia. Nie wspomniałam też o nieprzewidzianych wydatkach typu remont, ani o podatkach, ani o utrzymaniu np. terenu zielonego wokół żłobka, a one też przecież są. Jeśli żłobek ma własną kuchnię to wydatki są jeszcze większe (trzeba zatrudnić m.in. kucharkę). Jeśli dodamy i te koszty to czesne od razu wzrośnie. Koszt utrzymania dziecka w żłobku w mniejszych miejscowościach zaczyna się od 1100zł/m-c (woj. dolnośląskie, 2020r).

Nie uwzględniłam w tych kalkulacjach pensji dyrektora. Dlaczego? Bo ktoś może prowadzić żłobek i być usatysfakcjonowanym dostając 3000 zł pensji, a inny nie podjął by się tego zadania za mniej niż 5000 zł. Koszt wynagrodzenia dyrektora rozbijamy na ilość miejsc w żłobku i czesne dla rodziców znowu wzrasta. Nie może ono jednak wzrastać w nieskończoność, ponieważ w małej miejscowości po prostu nie znajdziemy chętnych do żłobka za tak wysoką kwotę.

Jeśli mamy szczęście i gmina dopłaci rodzicom do czesnego np. 300zł i żłobek otrzyma jeszcze dofinansowanie z „Malucha” (80zł w 2021r) to czesne spada już do 495zł (w naszym przykładzie, nadal bez wyżywienia). A gdy żłobek uczestniczy w projekcie unijnym to za wszystko przez dwa lata płaci UE. W takim przypadku gdy rodzice mimo dopłat z Gminy i Malucha płacą większe czesne jest możliwość, że dyrektor żłobka może na nim zrobić więcej.

Jeśli mamy pecha i Gmina nie chce dotować dzieci żłobkowych to rodzice mogą liczyć tylko na 80zł dofinansowania z “Malucha” (2021r). Więc na pokrycie samych kosztów utrzymania żłobka rodzic musi już ponieść opłatę co najmniej 1000zł miesięcznie (bez wyżywienia). Niższe ceny w żłobku zawsze zawdzięczamy Dyrektorkom/Dyrektorom, którzy nachodzili się do gminy po dotację, napisali projekt unijny, lub chociaż postarali się o dofinansowanie z “Malucha”.

Podsumowując – koszty prowadzenia żłobka są bardzo wysokie i ciężko jest, aby dyrektor zarabiał “duże pieniądze”, zwłaszcza gdy nie udaje się pozyskać dopłat do funkcjonowania żłobka np. z gminy. Czesne dla rodziców jest wtedy tak duże, że ciężko je jeszcze podnosić, bo zabraknie nam chętnych. Inną opcją jest zmniejszanie kosztów stałych np. przez znalezienie lokalu z małym czynszem, przyjmowaniu stażystów itp, ale może (choć nie musi) się to przełożyć na niższą jakość usług.

Z tego powodu niezbędny w prowadzeniu żłobka wydaje się jeszcze jeden element – pasja, poczucie misji, że robimy dla dzieci coś dobrego, że tworzymy dla nich szczęśliwe miejsce. Otwieranie żłobka, po to, aby zarobić duże pieniądze mija się z celem (chyba, że ktoś ma własny, duży lokal w mieście, w którym są dopłaty do czesnego:-).

W artykule “Dyrektor żłobka – zarobki i wydatki” udostępniłam arkusz kalkulacyjny, w którym podając koszty i przychody możesz łatwo wyliczyć jaki dochód Ci zostanie.

Życzę więc dużo pasji, ale również satysfakcjonującej pensji (przyszli) dyrektorzy żłobków!

.

One thought on “Ile zarabia dyrektor żłobka?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *