Hej, mam na imię Agnieszka.
Ten blog będzie o otwieraniu i prowadzeniu żłobka oraz o problemach osób je prowadzących i jak je rozwiązywać. Będzie też o niepokojach rodziców i maluchów, które korzystają ze żłobków i klubów dziecięcych..

Jestem fizjoterapeutą i pedagogiem, a przede wszystkim – mamą dwójki cudownych maluchów – Michała i Marysi. Zawsze lubiłam swoją pracę i wiedziałam, ze po pierwszym urlopie macierzyńskim chce wrócić do pracy zawodowej. Okazało się jednak, że w mojej gminie nie ma żadnego żłobka. Rozmawiałam nawet na ten temat z władzami gminy, które jednak nie widziały w tym problemu ( „Przecież jak chce Pani wrócić do pracy to można wynająć opiekunkę! A babcia nie może pomóc?” itp. itd.) Na szczęście w następnym roku otwarto prywatną placówkę żłobkową, do której zapisałam syna. Zgłębiając temat dowiedziałam się, że w Polsce w

67% gmin (!) nie ma żłobków (dane z 08.2018).

Szok! Słyszałam, że są problemy ze żłobkami w miastach typu Wrocław, ale nie sądziłam, że w mniejszych miejscowościach może być tak samo źle lub gorzej.

Miałam pewne uwagi do tego jak funkcjonuje żłobek, do którego uczęszczało moje dziecko – zwłaszcza jeśli chodzi o jakość cateringu i komunikację (a raczej jej brak) z dyrekcją. Musze przyznać, że pewnie jak i Wy, bardzo zwracam uwagę na to co je moje dziecko, a przesolone posiłki, lizaki i drożdżówki oblane lukrem na podwieczorek były dla mnie nie do przyjęcia (wiem, bo brałam próbki obiadków do słoików, taka jestem wredna:). Dzieci też bardzo rzadko wychodziły na dwór, mimo pięknego, własnego placu zabaw.

Miałam inną wizję jak powinna wyglądać organizacja żłobka. Chciałabym nie martwić się, czy dziecko (z)jadło dziś smaczny posiłek (bo kto lubi przesolone?!), żeby codziennie wychodziło na dwór (jeśli je odbieram ok 15-16 w okresie jesienno-zimowo-wiosennym to już praktycznie nie mamy możliwości sami się wybrać, bo jest już ciemno popołudniu) i wiedzieć co moje dziecko robiło na zajęciach z logopedą, albo po prostu móc porozmawiać z dyrekcją o sprawach, które mnie nurtują.

Pewnego dnia wracaliśmy całą rodziną z basenu, który leży w sąsiedniej gminie podobnej do naszej. Błysk! Olśnienie! Rzuciłam hasło: ciekawe czy tu mają żłobek? Zanim dzień minął dowiedziałam się, że w tej gminie nie ma żłobka, że gmina jest wielkością podobna do mojej, a ilość urodzeń w ostatnich latach jest nawet większa. Znalazłam nawet ”być może nadający się” lokal na wynajem. Skoro w mojej gminie jest żłobek i hula, a nawet ma powstać następny to dlaczego nie miałoby się udać i tutaj? Mam doświadczenie w pracy z dziećmi, a praca na własnych zasadach bardzo mi odpowiada.

I tak powstał pomysł własnego żłobka.

Było to w październiku 2019r. i trwał właśnie nabór wniosków do projektu „Maluch 2020” Pomyślałam: spróbuję! Mogłam liczyć na wsparcie męża, który opiekował się naszymi dziećmi, gdy ja załatwiałam tysiące spraw związanych z tym przedsięwzięciem i który zgodził się przeznaczyć nasze oszczędności na tą inwestycję. Miałam też pomoc koleżanki, która ma aktualnie już 2 żłobki i 2 razy pisała „Malucha”. Po przeanalizowaniu wszystkich aspektów podjęłam decyzję-

OTWIERAM ŻŁOBEK!

Szukałam informacji jak to zrobić gdzie się dało: internet, znajomi, szkolenie. Niestety nigdzie nie znalazłam konkretnych informacji: jak krok po kroku otworzyć taką placówkę. Nie miałam doświadczenia. Nigdy nie wynajmowałam lokalu, nie starałam się o dotację, nie remontowałam budynku, nie wertowałam przepisów ppoż ani sanepidu.

Zdecydowałam, że będę pisać bloga, dla innych kobiet, które może też kiedyś gdzieś zdenerwuje brak/niekompetentny żłobek w okolicy i będą same chciały otworzyć swoją placówkę. Będę pisać o swoich „żłobkowych marzeniach”, o problemach z jakimi stykają się dzieci i ich rodzice związanymi z opieką, o tym jak wygląda prowadzenie żłobka „od kuchni”.

Jeśli interesuje Was jakiś temat w tym obszarze – dawajcie znać, postaram się go zgłębić i przedstawić Wam najlepiej jak potrafię.

Otrzymałam dofinansowanie, machina ruszyła- trzymajcie za mnie kciuki!

One thought on “O czym jest ten blog?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *